Przepuklina przeponowa jest to bardzo rzadka wada rozwojowa ujawniająca się już w życiu płodowym. Polega ona na przemieszczeniu się narządów jamy brzusznej przez dziurę w przeponie do klatki piersiowej.
W efekcie doprowadza to do niedorozwoju płuc tzw. hipoplazji płuc.
W zależności od tego na jakim etapie rozwoju płodu wada się ujawniła są możliwe dwie drogi postępowania - wewnątrzmaciczne lub po urodzzeniu.
Postępowanie po urodzeniu wygląda w następujący sposób.
Niemowle zostaje zaintubowane jeszcze przed pierwszym oddechem. W życiu płodowym płuca nie pracują. W momencie pierwszego oddechu rozprężają się. W przypadku przepukliny narządy które przemieścily się do klatki piersiowej uniemożliwiają rozdęcie płuc.
Konieczna jest natychmiastowa operacja polegająca na wróceniu narządów z klatki piersiowej do jamy brzusznej oraz zaszyciu dziury w przeponie. Jeśli jest ona mała można wykorzystać elementy istniejące, jeśli natomiast ubytek w przeponie jest duży trzeba użyć sztucznego materiału. Wariant drugi może powodować w trakcie wzrostu pęknięcia, ktore nie zagrażają już życiu dziecka.
Po cofnięciu trzewi w klatce piersiowej jest miejsce na pluca, które były uciśnięte. Pobudza się je stopniowo zwiększając wentylację oraz powierzchnię oddychania. Powrót do sprawności to kwestia indywidualna i zależy od organizmu. Mój syn w szpitalu spędził 20 dni. W trzeciej dobie po urodzeniu mial operację.
Podobno dzieci z tą wadą mają gorszą wydolność oddechową i mogą zapomnieć o uprawianiu sportów wyczynowych.
W Warszawie najlepiej rodzić (mają najlepszy sprzęt) w:
Szpitalu Klinicznym ks. Anny Mazowieckiej ul. Karowa 2
Dziecko trafia do Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka - kierownik Prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Kornacka tel. (22) 59 66 155
Operacja przeprowadzona jest w Dzięcięcym Szpitalu Klinicznym ul. Marszalkowska 24 - kierownik Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kamiński tel. (22) 522 73 37
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz